Jaroslav Áč
Narodil sa v Trnave v roku 1958. Vo svojej tvorbe sa v minulosti venoval hlavne krajinomaľbe, snažiac sa zachytiť neprestajne sa meniacu slovenskú prírodu, s dôrazom na vzájomné harmonické pôsobenie svetla a všetkých jej súčastí.V súčasnosti sú predmetom jeho tvorivého záujmu najmä figurálne kompozície a portréty, ktorých cieľom je zachytiť nielen fyzickú krásu, ale aj momentálne pocity a krásu vnútornú.
Mgr. Jaroslav Áč sa venuje výtvarnému umeniu od roku 2002, kedy zaslal do regionálnej súťaže neprofesionálnych výtvarníkov Trnavská paleta dva obrazy. Povzbudený prijatím a vystavením svojich olejomalieb, začal sa zapájať každoročne do súťaže.
V roku 2012 sa dostavili prvé úspechy v podobe získaných čestných uznaní a cien a ocenené výtvarné diela následne postupovali do krajských a celoštátnych kôl súťaže Výtvarné spektrum. Zintenzívnila sa aj výstavná aktivita Jaroslava Áča, ktorý v roku 2014 prezentoval svoju tvorbu na Bratislavskom hrade, v roku 2018 mal dve autorské výstavy v Bratislave, ďalšie v Piešťanoch, Novej Bani a v Banskej Štiavnici.
Charakteristické pre jeho diela je nielen zvládnutie maliarskej techniky, ale aj progres v registri tém, ktoré zobrazuje. Zo začiatku dominovala v jeho tvorbe krajinomaľba ako „portrét krajiny“ a krajinárske scenérie. V ďalších rokoch vytvoril dva zaujímavé tematické celky o svetle v krajine a o vode. Výtvarné spracovanie oboch tém sú akýmsi výskumom, ktorý autora priviedol k výsledku – k syntéze, keď sa v jeho kompozíciách objavujú kúpajúce sa ženy v prírodnom prostredí s využitím poznatkov, získaných predchádzajúcim štúdiom svetla a vody. Ak by sme chceli Jaroslavovi Áčovi priradiť prívlastok používaný v minulosti: krajinár, portrétista, maliar zátiší, figurálnych kompozícií, alebo aktov – nevyberieme si… v jeho tvorbe sa totiž nachádzajú všetky z menovaných tém, aj keď v rôznom rozsahu.
Autor sám hovorí, že má „záujem o vyjadrenie človeka“. Príkladom je množstvo portrétov a figurálnych kompozícií, ktoré vytvoril za ostatné roky.
Výstava je predajná.